• 19 kwietnia 2024

Każdy z nas z pewnością kiedyś spotkał się z kimś, kto pracuje na wysokościach. Jest to praca niezwykle stresująca. Dla kandydatów na takie stanowisko, są ściśle określone warunki. Muszą być oni przede wszystkim odważni, ponieważ nikt, kto ma lęk wysokości i nie potrafi wejść na drabinę, tym bardziej nie wejdzie na dwudziestopiętrowy budynek. Kolejną cechą, jaką osoba musi posiadać to mocne nerwy i odporność na stres, trzeba być także rozważnym i odpowiedzialnym. Wyobrażasz sobie, żeby ktoś kompletnie nierozgarnięty wyszedł na wysokość 50 metrów? W połowie drogi, okazałoby się pewnie, że zapomniał kasku i wyposażenia do pracy. Dlatego też, wybierani są tylko tacy ludzie, którzy sami nie zrobią sobie krzywdy, ale równocześnie, nie będą stanowić niebezpieczeństwa dla reszty ekipy. Taki człowiek, powinien być także zdyscyplinowany, aby przestrzegał przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Elementy wyposażenia na wysokościach

Każdy, kto kiedykolwiek pracował na wysokościach, ma pełna świadomość jak ważna rolę pełni wyposażenie. Mimo iż, nie każdy lubi je nosić to większość zdaje sobie sprawę, że przepisy zostały po to skonstruowane, aby chroniły nasze zdrowie i życie, a nie nam szkodziły. Po co więc nam kask? Przede wszystkim, chroni on naszą głowę podczas upadku. Oczywiście, jeśli spadniemy z wysokości 50 metrów, nie uratuje ona nam życia, ale pomoże w innych sytuacjach. Przy spadnięciu z mniejszej wysokości, będzie dla nas ochroną, ale to nie wszystko. Taki kask, jest przeznaczony przede wszystkim po to, żeby osłaniać nasza głowę przed rzeczami, które mogą lecieć z góry. Tyczy się to osób, które pracują poniżej innych ludzi. Jeśli komuś z góry coś spadnie lub też w wyniku pracy odłamie się kawałek cegły, wszystko leci na naszą głowę. I właśnie w tej chwili kłania się kask, który osłania przed lecącymi „pociskami”.

Szelki bezpieczeństwa

Jest to kolejny element wyposażenia, bez którego żaden mądry człowiek nie odważy się wejść powyżej 2 metrów. Mają one nas nie tylko asekurować, ale także zwiększać komfort pracy. Dlatego też, uprząż powinna być uniwersalna, dzięki temu dopasuje się do każdego. Pamiętaj, że zanim założysz ja na siebie, skontroluj czy nie pewno jest ona zdatna do użytku, czy przypadkiem nie jest uszkodzona oraz czy jest wystarczająco sztywna i solidna. Wiadomo, że nieco przedłuża to rozpoczęcie pracy, ale wszystko to dla Twojego bezpieczeństwa. Szelki, chronią nas mnie tylko przed samym upadkiem, ale także podczas takiej sytuacji. Konkretnie, osłaniane są wtedy plecy. Dlatego też nigdy nie możemy bagatelizować znaczenia tego sprzętu.

Top