• 18 lipca 2024

Pewnie wielu z Was wydaje się, że mycie i odśnieżanie dachówki to bułka z masłem. W przypadku niskiego budynku pewnie i tak, ale gdy mowa o fabryce czy dużej hali produkcyjnej, to sprawa zaczyna się komplikować. W tym artykule chcemy poruszyć temat usług alpinistycznych, które są coraz bardziej popularne w naszym kraju. Ta popularność rośnie wraz z kolejnymi wieżowcami, które są wznoszone w ekspresowym tempie.

Czym są usługi alpinistyczne?

Zanim przejdziemy do mycia dachówki, odpowiemy na pytanie kim są alpiniści. Alpiniści to osoby, które posiadają zezwolenie na pracę na dużych wysokościach. Praca jest odpowiedzialna, gdyż wiąże się z ryzykiem zerwania się liny i upadku. Może brzmi to bardzo groźnie, jednak zdarzają się tak tragiczne sytuacje. Zadania alpinistów są różne. Mogą pracować przy obcinaniu gałęzi na szczycie drzew, mogą usuwać gniazda os i szerszeni, a mogą po prostu myć dachy. Alpinistyka to po prostu praca na wysokościach.

Mycie i odśnieżanie dachówki

Zajęcie może się wydawać banalnie proste, ale proste oczywiście nie jest. Jeśli mowa o czyszczeniu dachu dużej fabryki i to jeszcze zimową porą - mamy przed oczami kawał ciężkiej pracy. Firma musi się wyposażyć w odpowiedni sprzęt. Sama miotła nie wystarczy. Zaczyna się od lin. Pracownik rysuje plan i na jego podstawie dokonuje montażu lin. Gdy liny będą zwarte i gotowe, przypina je do specjalnego pasa i może powoli udać się na dach. Lina prawdopodobnie nie będzie mu potrzebna, bo pracownik stoi na dachu, lecz piszemy o porze zimowej - wystarczy jeden błąd i można się poślizgnąć.

Prace czyszczące są często skomplikowane. O ile odśnieżanie dachówki powinno pójść w miarę sprawnie, o tyle mycie jej to zadanie wymagające użycia myjki ciśnieniowej. Proszę sobie wyobrazić, że alpinista nie dość, że jest przypięty do liny i ma nieco ograniczoną swobodę ruchu, to dodatkowo musi starannie wymyć dachówkę przy pomocy ciężkiej myjki ciśnieniowej. Finalnie to się jednak opłaca, gdyż usługi alpinistyczne do tanich nie należą.

W tym artykule pokazaliśmy Wam przykład jednej z wielu prac alpinistycznych. Obecność takich firm to zbawienie dla wielu fabryk i wieżowców. Alpiniści to doświadczeni i w ostatnich latach mocno pożądani ludzie. To od nich zależy efekt mycia elewacji, czy wspomnianego wcześniej dachu z dachówki.

Top