• 25 kwietnia 2024

Firmy zajmujące się wykonywaniem prac wysokościowych podejmują się nawet najtrudniejszych zleceń. Do takich z pewnością należy montaż kanałów wentylacyjnych. Chociaż samo założenie instalacji nie jest zwykle bardzo skomplikowane, problemy pojawiają się w momencie konieczności wyregulowania działania. Taka praca wymaga dużej precyzji, jak również znacznych umiejętności w zakresie techniki wentylacyjnej. Nierzadko praca przy instalacji kanałów oznacza przebywanie na dużych wysokościach. Montaż kanałów wentylacyjnych to trudne zadanie, dlatego nie zabierajmy się za nie sami, aby nie popełnić błędu. Najlepiej zlećmy wykonanie instalacji wykwalifikowanej ekipie fachowców.

Kanały wentylacyjne są jednym z najważniejszych elementów systemu wentylacji grawitacyjnej. Według najprostszej definicji, kanał wentylacyjny jest przewodem umożliwiającym przemieszczanie się powietrza w instalacji wentylacyjnej. To przewód służący zarówno doprowadzaniu do pomieszczenia świeżego powietrza, jak i odpowiedzialny za usuwanie zużytego. System wentylacyjny odpowiada między innymi za bezpieczeństwo i komfort przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych i gospodarczych.

Wszystkie kanały wentylacyjne należy rozprowadzić dokładnie według projektu. Gdy instalacja jest wykonywana na etapie budowania domu, kanały montuje się po założeniu wszystkich okien i drzwi. Mniej więcej w tym samym czasie powinno się układać instalację centralnego ogrzewania oraz instalację wodno-kanalizacyjną.

Kanały wentylacyjne w pomieszczeniach mieszkalnych umieszcza się w murze. Natomiast w pomieszczeniach z tzw. poddaszem użytkowym przewody wentylacyjne można rozmieścić bezpośrednio pod kalenicą.

System wentylacyjny składa się z wielu elementów. Wśród nich znajdują się przewody i rozmaitego rodzaju kształtki. Odpowiednio dobrane materiały mają bezpośredni wpływ na jakość wentylacji. Przewody wentylacyjne można podzielić ze względu na kształt oraz ze względu na rodzaj budulca, z którego zostały wyprodukowane. Pod względem kształtu dostępne są kanały owalne, okrągłe i prostokątne. Biorąc pod uwagę właściwości tworzywa, kanały wentylacyjne mogą być elastyczne bądź sztywne.

Do użytku domowego najczęściej wykorzystuje się kanały owalne. Są najłatwiejsze w montażu i nie sprawiają problemów eksploatacyjnych. Instalując taki rodzaj przewodów można zastosować najmniejszą ilość materiału izolacyjnego, jednak należy dysponować dość dużą ilością miejsca do montażu. Jeśli chodzi o rodzaj tworzywa, częściej stosuje się kanały sztywne, chociaż nie jest to regułą (zwłaszcza w ostatnich latach). Elementy sztywne wykonane są z różnego rodzaju tworzyw cechujących się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Jeśli kanały wentylacyjne są wykonane ze stalowych rur ocynkowanych, należy koniecznie w pierwszej kolejności ocieplić je za pomocą wełny mineralnej (warstwą o grubości 2 cm). Dopiero gdy zostanie nałożona warstwa ocieplenia można poprowadzić taki przewód zgodnie z trasą wyznaczoną w projekcie.

Firmy specjalizujące się w instalowaniu kanałów wentylacyjnych oferują zwykle kompleksową usługę. W jej zakresie jest zarówno opracowanie projektu, jak i wykonanie samej instalacji (wraz z jej wyregulowaniem). Projekt instalacji najlepiej przygotować jeszcze na etapie projektowania domu czy innej przestrzeni, w której się znajdzie (np. biura czy hali produkcyjnej). Jednak wykwalifikowane firmy są w stanie przeprowadzić prace montażowe na każdym etapie inwestycji, a więc również w trakcie modernizacji czy remontu budynku.

Top