• 23 maja 2024

Jeśli pracujemy na wysokości, powinniśmy wiedzieć, co jest nam do niej potrzebne. Chodzi tu oczywiście o zabezpieczenia, które musimy posiadać, aby każdego dnia wracać do domu całym i zdrowym. Taka praca ze względu na swoja specyfikę, jest zaliczana do bardzo niebezpiecznych. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ przeznaczona jest jedynie dla odważnych. Jednak to nie wszystko, ponieważ bardzo ważne jest też opanowanie, odporność na stres, a także odpowiednia wiedza i pozwolenia.

Kto, powinien dbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników? Oczywiście, że pracodawca. Ma on obowiązek chronić również osoby postronne. Całe jego działania, powinny jednak być zgodne z wymaganiami BHP.

Szelki bezpieczeństwa

Jest to podstawowy element wyposażenia osób, którzy pracują na wysokości. Bez tego typu sprzętu nie możemy dostać się nawet na miejsce pracy, ponieważ nie zostaniemy wpuszczeni. Takie szelki chronią nas przed upadkiem. Są one, doskonałą ochroną, zarówno dla tynkarzy i dekarzy, jak i dla ogrodników czy osób, które odśnieżają dachy. Bardzo ważną częścią, takich uprzęży jest regulacja pasów udowych. Dzięki nim, praca jest o wiele bardziej komfortowa. Taka regulacja, zapewnia dopasowanie się sprzętu do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy także, aby przed skorzystaniem szelek upewnić się, czy zaczep grzbietowy, który znajduje się na plecach jest wystarczająco wytrzymały i twardy. Dlaczego jest on tak ważny? Ponieważ, chroni pracownika przed utratą nie tylko zdrowia, ale i życia w przypadku upadku z wysokości.

Haki, liny oraz amortyzatory

Bardzo ważną częścią wyposażenia są także, amortyzatory z hakiem. Tym razem, zwracamy uwagę na to jak gruba ora wytrzymała jest lina, a także wskaźnik oddziaływania. Pokazuje nam on, czy dany towar był już wcześniej użyty.

W sklepach, możemy także znaleźć liny, które przeznaczone ssą do szelek bezpieczeństwa. Odpowiednia długość, jakiej powinny sięgać to 10 metrów. Każda końcówka ma inna postać. Jedna, zabezpieczona jest supłem, a druga pętlą. Dzięki obecnym, na nim wskaźnikom, wiemy, w jakim stopniu są one już zużyte. Jest to, bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa każdego z pracowników. Jeśli praca związana jest z bardzo dużym niebezpieczeństwem, niezbędna będzie lina ratownicza. Jest ona używana przez dwoje ludzi. Dzięki niej, mamy możliwość swobodnie opaść wraz z ciężarem z wysokości 2m.

Kask

Kask ochronny jest kolejnym elementem, bez którego nie możemy wejść na większą wysokość. Powinien być on nie tylko wytrzymały, ale także bardzo trwały, ponieważ służy do zapewnienia nam zdrowia oraz ochrony życia.

Top