Właściwe zabezpieczenie nieruchomości przed złodziejem czy pożarem to gwarancja bezpieczeństwa jej użytkowników. Niestety wciąż większość inwestorów rezygnuje z montażu alarmu do domu ze względu na odstraszające ceny samych urządzeń. Radzimy zatem, jak samodzielnie dobrać odpowiednią instalację alarmową.
Instalacja alarmowa to kompletny system, na który składa się wiele elementów. Każdy z nich odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie, a tym samym za bezpieczeństwo naszego domu. Jeśli zatem chcemy, żeby nasza instalacja działała poprawnie, warto dobrać ją właściwie do naszych warunków.
Jest to najważniejsza część całej instalacji. To ona odpowiada za rejestrowanie wszystkich zdarzeń, odbiera i interpretuje sygnały z czujników alarmowych, a w razie potrzeby uruchamia alarm. Centralę alarmową dobiera się w zależności od liczby i rodzaju zamontowanych w nieruchomości czujek. Mimo to zawsze lepiej wybrać model z większą liczbą wejść i wyjść, aby w przyszłości możliwe było swobodne rozbudowanie systemu. Pamiętaj, żeby centrala była dobrze ukryta przed włamywaczem.
Do obsługi systemu alarmowego potrzebne będzie nam urządzenie sterujące. Najczęściej są to manipulatory, czyli klawiatury z wyświetlaczem, piloty, breloki lub karty zbliżeniowe. Dzięki nim można komunikować się z centralą alarmową, aby aktywować lub dezaktywować system, a także programować i wprowadzać zmiany w instalacji. Manipulator montuje się zazwyczaj w łatwo dostępnym miejscu, w pobliżu drzwi wejściowych lub w garażu po to, aby móc szybko wydać polecenie centrali. W dzisiejszych rozwiązaniach mobilnych coraz częściej do sterowania systemem alarmowym wykorzystuje się smartfony.
Urządzenia te odbierają sygnały o potencjalnym zagrożeniu, dlatego powinny być rozmieszczone w następujących strefach: peryferyjnej, która chroni granicę działki; zewnętrznej, która zabezpiecza bezpośrednie otoczenie domu; obwodowej wewnętrznej, która przebiega wzdłuż linii okien i drzwi oraz wewnętrznej przestrzennej, która obejmuje wnętrze budynku. Czujki dzielimy na trzy podstawowe grupy: czujki ruchu, czujki chroniące okna i drzwi oraz czujki sygnalizujące pożar bądź awarie instalacji domowych.
Sprawdź ► Telewizja przemysłowa Kraków
Ostatnim elementem instalacji alarmowej są sygnalizatory. To one błyskają światłem i sygnałem dźwiękowym, informując o uruchomieniu alarmu. Dzielimy je na: wewnętrzne, emitujące dźwięk o natężeniu bliskim granicy bólu, który ma zmusić intruza do opuszczenia budynku oraz zewnętrzne, których zadaniem jest przyciągnięcie uwagi otoczenia.