• 4 grudnia 2024

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność wentylacji jest struktura architektoniczna budynku. Na działanie wentylacji naturalnej ma wpływ także sposób rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych. Celem stosowania systemu kanałów wentylacyjnych jest umożliwienie wymiany zanieczyszczonego powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze pochodzące z zewnątrz. O czym należy pamiętać w trakcie zakładania kanałów wentylacyjnych? Oto krótki poradnik

Kanały wentylacyjne zakłada się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak również w budynkach gospodarczych czy przemysłowych. Systemy grawitacji naturalnej sprawdzają się w firmach, restauracjach, przychodniach czy budynkach usługowych. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkalne, kanały wentylacyjne powinny znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach, w których nie ma okien (na przykład garderobach czy schowkach). Odpowiedniej wentylacji wymagają pomieszczenia narażone na dużą wilgotność powietrza i obecność pary wodnej, a więc łazienki oraz kuchnie. W przypadku mieszkań dwukondygnacyjnych, kanały wywiewne muszą być zamontowane w pokojach znajdujących się na górnym piętrze. Zgodnie z obowiązującą normą, instalacja kanałów wentylacyjnych jest również konieczna w przypadku poddaszy użytkowych.

W przypadku wentylacji naturalnej, skuteczność wymiany powietrza zależy od tzw. ciągu, czyli szybkości, z jaką przepływa powietrze przez kanał wentylacyjny, oraz od długości samego kanału. Ciąg powstaje w kanałach wywiewnych na skutek różnicy gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Jeśli chodzi o drugi ze wspomnianych czynników, intensywniejszy ciąg występuje w kanałach wentylacyjnych o większej długości. Innym czynnikiem decydującym o sile ciągu jest różnica temperatur pomiędzy wlotem a wylotem kanału wentylacyjnego. Ze względu na warunki atmosferyczne, siła ciągu jest większa zimą niż latem. Im temperatura powietrza znajdującego się w pomieszczeniu jest wyższa w stosunku do temperatury powietrza znajdującego się na zewnątrz, tym siła ciągu będzie większa. Dlatego ważne jest odpowiednie wyregulowanie systemu wentylacyjnego. Profesjonalnie wykonane kanały wentylacyjne posiadają odpowiednią warstwę izolacji termicznej. Na skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej wpływa również sposób zakończenia kanału na dachu budynku.

Montaż kanałów wentylacyjnych powinien być poprzedzony przygotowaniem dokładnego projektu. Wykonanie projektu najlepiej zlecić profesjonaliście, który w umiejętny sposób ustali optymalny przebieg kanałów wentylacyjnych w celu zmaksymalizowania wydajności instalacji. Również prace nad zamontowaniem kanałów wentylacyjnych powinny być przeprowadzane przez fachowców. Najlepiej skorzystać z usług firm specjalizujących się w tego typu zleceniach. Ich pracownicy dysponują nowoczesnym sprzętem oraz posiadają szerokie doświadczenie w realizacji takich prac. Kanały wentylacyjne często montowane są w trudno dostępnych miejscach – dotyczy to między innymi wentylacji dużych hal produkcyjnych, hipermarketów, galerii handlowych czy pomieszczeń biurowych, gdzie system kanałów wentylacyjnych prowadzony jest bezpośrednio pod sufitem, czyli na dość dużej wysokości. Z tego względu dobrze jest zlecić wykonanie takiej instalacji osobom posiadającym uprawnienia wysokościowe oraz doświadczenie w wykonywaniu nietypowych zleceń. Pracownicy specjalizujący się w wykonywaniu instalacji wentylacyjnych mają również szerokie umiejętności pozwalające w optymalny sposób wyregulować całą instalację.

Top