• 23 maja 2024

Niewielu ludzi, zdaje sobie jak ważne niekiedy są małe elementy bezpieczeństwa. Praca na wysokościach, jest bardzo niebezpiecznym zawodem i tylko dla tych, którzy nie boją się ryzyka. Jednak, ktoś nieodpowiedzialny i udający odważnego oraz ktoś doświadczony i świadomy niebezpieczeństwa, to całkowicie dwie różne osoby. Ludzie, pokroju tego pierwszego osobnika są zazwyczaj skrajnie nieodpowiedzialni. Nie mają pojęcia, że nawet najmniejsze szczegóły mają kolosalne znaczenie dla przeżycia. Niestety, tacy śmiałkowie najczęściej ulegają wypadkom, ponieważ uważają się za najmądrzejszych i najbardziej doświadczonych. Jednak, ich głupota może sprowadzić zagrożenie życia nie tylko dla niego, ale także całej ekipy, z którą pracuje. Drugi rodzaj, to ludzie doświadczeni, mądrzy i doceniający zasady panujące na wysokościach. Mają oni świadomość, co może się zdarzyć przez nieuwagę. Muszą być, więc zdyscyplinowani oraz potrafić zaakceptować nawet najbardziej rygorystyczne prawo w pracy.

Co przede wszystkim?

Bardzo mała liczba osób pracujących na dachach, czyli najczęściej jest to praca w lecie, pełnym słońcu i upale, zdaje sobie sprawę ja ważną rolę odgrywa kask ochronny. Jeśli oczywiście ktoś przyniósł taki dla pracowników to popukaliby się w głowę. Przy pracy na dużo większych wysokościach, jak np. mycie okien w wieżowcach, taki kask jest szczególnie ważny. Pamiętajmy jednak, że nie możemy polegać na wyposażeniu starym i połamanym. Głowa u człowieka, jest jedną z ważniejszych części ciała. Jeśli więc chcemy, aby pozostała u nas, powinniśmy mieć porządny i mocny kask, który jest tak zrobiony, że przy upadku z dużej wysokości nasza głowa zostaje w całości.

Zabezpieczenie

Ludzi pracujących na lokalnych budowach w mniejszych firmach dotyczy także, problem braku zabezpieczeń. Jest to bardzo istotna sprawa w przypadku nawet zwykłego poślizgnięcia się. Ci, którzy pracują sezonowo i w dodatku po raz pierwszy, powinni szczególnie przestrzegać zasad, czego zazwyczaj nie robią. Jeśli ktoś, nie jest doświadczony w chodzeniu po dachach czy wspinaniu się po drabinie nie powinien on wychodzić nawet bez zabezpieczeń. Ten aspekt, tyczy się szczególnie starszych osób, którzy w leci dorabiają w takich miejscach. Nigdy, nie ma pewności czy podczas przechodzenia z jednego końca dachu na drugi nie dopadnie skurcz w nodze.

Pamiętajmy, jak ważne są zabezpieczenia w pracy na wysokościach. Także, o bardzo solidnych rusztowaniach oraz kaskach na głowach. Takie proste rzeczy, mogą niekiedy uratować życie.

Top