• 23 maja 2024

Jednymi z najtrudniejszych prac renowacyjnych są remonty dachów oraz ścian szczytowych. Podczas remontu dachu przeprowadza się na przykład ocieplenia ścian, prace zabezpieczające więźbę dachową, renowację gzymsów czy naprawę kominów. Często remont dachu jest również okazją do ocieplenia poddasza. To bardzo trudne zadania, ponieważ praca odbywa się na znacznej wysokości, nierzadko w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Każdy, najmniejszy nawet błąd, może doprowadzić do zagrożenia – zarówno dla osób pracujących na dachu, jak i dla otoczenia budynku. Prace wykonywane na dachach to jedne z najniebezpieczniejszych prac remontowo-budowlanych. Dlatego ogromnie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i wykonywanie wszystkich czynności zgodnie z ustalonym wcześniej projektem.

Remont dachu należy szczegółowo zaplanować. Wykonanie wszystkich koniecznych prac wymaga niemałych umiejętności. Dlatego każdy remont tego typu powinniśmy zlecić profesjonalistom. Dobrze, by fachowcy zajmujący się remontem naszego dachu odbyli stosowne przeszkolenie i mieli doświadczenie w tego typu zleceniach. Istnieje obecnie sporo firm oferujących swoje usługi w zakresie prac remontowych przeprowadzanych na znacznych wysokościach. Najlepiej zatrudnić w tym celu fachowców posiadających uprawnienia wysokościowe i alpinistyczne. Takie osoby mają duże doświadczenie w pracy w trudnych warunkach. Każde zlecenie jest inne, dlatego ekipy mające na swoim koncie wiele ukończonych prac posiadają szerokie doświadczenie i stale poszerzają zakres swoich umiejętności. Firmy oferujące usługi remontowo-budowlane posiadają dostęp do nowoczesnych maszyn i narzędzi usprawniających pracę, dzięki czemu mamy pewność, że naprawa naszego dachu odbędzie się szybko i sprawnie. W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Pracownicy najlepszych firm z branży remontowo-budowlanej stale podnoszą swoje kompetencje uczestnicząc w kursach i szkoleniach, co pozwala zdobyć im obszerną wiedzę w zakresie najnowszych technologii.

Pośród najczęściej wykonywanych prac remontowych znajduje się wymiana dachówek. Zanim jednak położymy nową warstwę pokrycia, należy bezwzględnie sprawdzić stan więźby, ocieplenia i poszycia dachu. Unikniemy dzięki temu konieczności ponownego zdejmowania dachówki w razie gdyby konieczne było odrestaurowanie wymienionych elementów. Niekiedy wymiana pokrycia jest jednak możliwa bez konieczności remontu więźby dachowej, jednak w każdym przypadku należy dokonać szczegółowej oceny stanu więźby i ociepleń.

W zakresie prac, jakie należy wykonać podczas remontu dachówki, znajdują się między innymi usunięcie starego pokrycia, dokładne sprawdzenie stanu izolacji, wypoziomowanie ewentualnych nierówności w obrębie połaci oraz wymiana warstwy izolacyjnej. Profesjonalna ekipa remontowa wykona również inne czynności związane z naprawą dachu, a więc wymianę rynien i haków rynnowych czy przeprowadzenie napraw blacharskich w warstwie okapu. Wszystkie wymienione prace należy przeprowadzić jeszcze przed przystąpieniem do położenia nowej warstwy pokrycia dachowego.

Przed przystąpieniem do prac należy dokonać precyzyjnych pomiarów i ustalić, ile materiału będziemy musieli dostarczyć ekipie realizującej zlecenie. Pamiętajmy, aby w trakcie wszelkich prac remontowych zamówić odpowiedniej wielkości kontener lub ciężarówkę na odpady i pozostałości po pracach budowlanych. Równie ważne jest także dokładne zabezpieczenie terenu wokół budynku przed ewentualnymi zniszczeniami.

Top