• 13 czerwca 2024

Każdy z nas marzy o przytulnym, ciepłym domu, który uchroni nas przed wpływem niekorzystnych warunków pogodowych. Podstawowym elementem konstrukcji domu, zabezpieczającym nas przed działaniem warunków atmosferycznych, jest dach. Dach jest narażony na działanie bardzo różnorodnych czynników – od palącego słońca, po wielogodzinne opady deszczu czy przykrycie warstwą śniegu. Dlatego w celu prawidłowej eksploatacji dachu konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów technicznych stanu pokrycia dachowego i więźby dachowej. Niestety, nie zawsze przegląd przynosi dobre wiadomości i czasami konieczne jest przeprowadzenie prac remontowych. W jaki sposób przygotować się do remontu dachu i komu najlepiej zlecić przeprowadzenie takich prac? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.

Remont dachu to poważne przedsięwzięcie. Planując remont dachu czy ścian szczytowych musimy wykonać cały szereg czynności. Kupno materiału, zabezpieczenie budynku i terenu wokół niego, zamówienie kontenera lub ciężarówki na odpady – to tylko niektóre z działań, które musimy podjąć. Ogólny koszt remontu będzie uzależniony od konkretnego przypadku, dlatego trudno podać szacunkowy koszt takiej usługi.

Kluczowe znaczenie ma także wybór odpowiedniej ekipy. Nie wszystkie firmy remontowo-budowlane zajmują się wykonywaniem tego typu prac. Takie zlecenia należą do najtrudniejszych, ponieważ zazwyczaj wykonywane są na znacznych wysokościach. Najlepiej zlecić remont firmie, której pracownicy posiadają tzw. uprawnienia wysokościowe (alpinistyczne). Obecnie istnieje wiele firm realizujących tego typu usługi. Wybierając firmę warto zapoznać się z opiniami na temat danego przedsiębiorstwa. Można w tym celu przeprowadzić wywiad wśród znajomych czy poczytać opinie w Internecie. Coraz więcej firm specjalizujących się w tego rodzaju pracach posiada własne strony internetowe. Jedną z nich jest na przykład firma Usługiwysokościowe.pl.

Remont dachu przeprowadza się z powodu pojawienia się różnego typu usterek czy niedogodności. Jednymi z najczęściej pojawiających się problemów jest przeciekanie dachu, zawilgocenie (lub brak) warstwy ocieplającej, niewystarczająca ilość ocieplenia, konieczność wymiany dachówek, naprawa rynien czy przeprowadzanie obróbek blacharskich. Z tego powodu wśród prac remontowo-budowlanych znajdują się na przykład wymiana pokrycia dachowego, doszczelnianie, montaż rynien, naprawa kominów, zabezpieczenia więźby dachowej oraz renowacje gzymsów. Spektrum wszystkich prac jest jednak o wiele szersze. Każde zlecenie jest inne, dlatego należy postępować zgodnie z ustalonym wcześniej projektem, zachowując przy tym wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Jedną z najpopularniejszych usług związanych z remontem dachów jest wymiana dachówek. Jednak zanim przystąpimy do wymiany, należy gruntownie przebadać stan więźby dachowej. Specjaliści wykonujący ekspertyzę w zakresie oceny więźby zwracają uwagę na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Na tym etapie z łatwością można je wyeliminować, wykonując wszystkie konieczne prace jeszcze przed położeniem nowej dachówki.

Niektóre prace wykonywane na dachach mają charakter sezonowy. Należy do nich na przykład odśnieżanie. Pozbywanie się zalegającej warstwy śniegu pozwala na ochronę konstrukcji przed zbyt dużymi obciążeniami. Systematyczne odśnieżanie jest także konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa domownikom – śnieg samoczynnie zsuwający się z dachu może stanowić spore zagrożenie. Niektóre z firm zajmujących się remontami dachów mają w swojej ofercie również taką usługę.

Top