• 29 marca 2024

Jesteś już znużona mieszkaniem w mieście? A może po prostu chcesz pobyć na łonie natury? Wiadomo, że mieszkając w mieście, często wyjeżdża się na wieś . Niekiedy jednak wcale nie mamy ochoty wracać do miasta i najchętniej byśmy zostali, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego uciekamy z miasta? Przede wszystkim dlatego, że ciągnie nas do natury, nie lubimy zanieczyszczonego powietrza, uciążliwych korków, sąsiadów z bloku, którzy potrafią niekiedy doprowadzić do szału oraz gołębi, które zostawiają swoje zanieczyszczenia na samochodach, parapetach, balkonach, a jak ktoś ma pecha to nawet na nim. Jednak życie w mieście ma swoje zalety. Jest to przede wszystkim łatwy dostęp do kin, sklepów, pracy szkoły, brak zmartwić dotyczących braku węgla na zimę i ciągle ciepłą woda w kranie bez konieczności chodzenia do piwnicy i palenia w piecu.

Jeśli chcesz przeprowadzić się na wieś, to musisz przede wszystkim sprzedać poprzednie lokum. Jednak sprzedanie mieszkania nie jest wcale takie łatwe. Musimy wiedzieć ile warte jest nasze mieszkanie, co więcej, może się okazać, że będziemy opłacać ogłoszenie przez kilka miesięcy, a nie będzie żadnego odzewu. Nawet jeśli ktoś się zgłosi, to musimy posiadać odpowiednie dokumenty i wiedzę, które pozwolą nam na zawarcie prawidłowej umowy.

Jak to zrobić?

Niekiedy spotykamy się z taką sytuacją, że oprócz umowy najmu mamy także umowę przedwstępną. Jest ona w formie aktu notarialnego. Jednak umowę przedwstępną możemy zawrzeć pisemnie. Czym się różnią te dwie umowy? Przede wszystkim skutkami. Jeśli chodzi o umowę przedwstępną pisemną, to jeśli nie dojdzie do zawarcia transakcji, skutki dotyczyć będą zaliczki lub zadatku. . Jeśli umowa przedwstępna została zwarta a w formie aktu notarialnego, to sprawy wchodzą już na drogę sądową. Każda umowa powinna być dokładnie przemyślana i zawierać jak największą ilość szczegółów które sprzedaży dotyczą.

Sprzedaż mieszkania wiąże się z pewnym ryzykiem. Zanim zdecydujemy się na sprzedaż powinniśmy się zastanowić, jakie zagrożenia są z taką transakcją związane. Warto także sprawdzić jak można takie niebezpieczeństwa ograniczać do minimum. Zwykle największym ryzykiem jest brak otrzymania zapłaty za mieszkanie. Zwykle każdy chce , aby równocześnie były przekazane środki oraz podpisana umowa. Nie jest to jednak najczęściej możliwe , aby stało się to w tym samym czasie.  Dlatego bardzo istotne jest, aby już w czasie spisywania u mowy przedwstępnej zaznaczyć to jak będzie płatność wyglądać oraz jakich dokumentów żądać może sprzedający. 

 

Top