• 23 maja 2024

W ostatnich latach zauważyć można bardzo szybki rozwój rynku nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na budowę lub zakup nieruchomości. Ma to podłoże w wielu czynnikach, które pojawiły się w ostatnich kilku latach. Pierwszym z nich jest stale wzrastające dochody oraz majątek naszych rodaków. Zarobki z roku na rok są coraz wyższe. Nie są to jakieś bardzo duże wzrosty, jednak stabilne i w ciągu ostatnich lat zwiększyły się znacząco. Dzięki temu stać nas na większe wydatki w tym na zakup lub budowę domu, lub też zakup mieszkania w bloku.

Innym czynnikiem wpływającym na rozwój rynku nieruchomości jest łatwość uzyskania kredytów na zakup nieruchomości mieszkalnych. Wystarczy, że posiadamy przyzwoite i co najważniejsze stałe zarobki, aby bank udzielił nam kredytu nawet na 30 lat. Z takiego kredytu bez problemu jesteśmy w stanie wybudować lub też zakupić nieruchomość mieszkalną. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku utraty źródła dochodu i przeciągającymi się spłatami rat bank może zająć naszą nieruchomość na poczet zaciągniętego długu. Warto więc mieć jakieś oszczędności, które pomogą nam przeczekać trudny moment w naszym życiu. Ważnym czynnikiem jest też powrót naszych rodaków z zagranicy oraz sezonowe wyjazdy do pracy np. w Niemczech czy do Szwecji. Zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 10 tysięcy złotych miesięcznie, więc bardzo duża ilość osób po dwóch czy trzech latach pracy za granicą jest w stanie postawić dom w dobrej lokalizacji za gotówkę zarobioną za granicą.

Wszystkie te czynniki oraz ostatnio wprowadzony i szumnie reklamowany przez ekipę rządzącą program MDM sprawiają, że w naszym kraju wzrasta liczba pozwoleń na budowę oraz sprzedaż mieszkań nie tylko z rynku wtórnego, ale też z pierwszej ręki. Mieszkania deweloperskie dawno nie sprzedawały się tak dobrze, jak w tej chwili. Ma to także znaczący wpływ na rozwój innych gałęzi usług i handlu, które są mniej związane z budownictwem. Wszystko to napędza naszą gospodarkę do poziomu, który rokuje bardzo dobrze na przyszłość.

 

Top