• 13 czerwca 2024

Znalezienie mieszkania szczególnie tuż po wakacjach często graniczy z cudem. To właśnie w tym okresie jest największy ruch w biznesie mieszkaniowym. Zaczyna się rok szkolny a za kolejny miesiąc rok akademicki i co bardziej przewidujące osoby starają się znaleźć jak najlepsze mieszkania oraz stancje. Jak więc w takiej sytuacji znaleźć odpowiednie lokum dla siebie? Z pomocą mogą przyjść nam biura pośrednictwa nieruchomości.

Tego typu firmy oferują pośrednictwo w wynajmowaniu nieruchomości. Dodatkową sprawą przemawiającą za wynajęciem mieszkania poprzez solidne i profesjonalne biuro nieruchomości jest fakt, że wszelkie formalności związane z dokumentami załatwiane są za nas. Wynajmujący wystarczy, że złoży swój podpis na umowie. Jeżeli zdecydujemy się na wynajęcie mieszkania za pośrednictwem biura nieruchomości, powinniśmy liczyć się z kosztami. Praktycznie każde biuro nieruchomości podchodzi w podobny sposób, jeżeli chodzi o kwestie finansowe. Wysokość prowizji stanowi w wielu przypadkach połowę miesięcznego czynszu za wynajmowane mieszkanie. Oczywiście wszystko zależy od polityki agencji nieruchomości, więc powinniśmy wcześniej dowiedzieć się czego mamy się spodziewać. Niektóre firmy preferują prowizję w wysokości miesięcznego czynszu, jednak są to nieliczne przypadki.

Podobnie jest też z zakupem nieruchomości poprzez biuro pośrednictwa. Tutaj także powinniśmy liczyć się z prowizjami i to już znacznie wyższymi. Przykładowo dla mieszkania o wartości około 100 tysięcy złotych wszystkie koszty przygotowania dokumentów i sprzedaży wyniosą około 5 tysięcy złotych. Wszystko zależne jest oczywiście od regionu oraz konkurencji na rynku. Warto tutaj zaznaczyć, że zlecając sprzedaż naszej nieruchomości agencji pośrednictwa, nie obchodzą nas sprawy papierkowe oraz wypełnianie dokumentów. Wszystko załatwia za nas pośrednik. Jest to szczególnie istotne, jeżeli jesteśmy osobami zapracowanymi, które nie mają czasu na takie załatwienia i wypełnianie wielu dokumentów.

Top