• 4 grudnia 2024

Poszukujesz pracy? Jeśli tak, to na pewno byłeś już w wielu miejscach ze swoim CV oraz listem motywacyjnym. Najczęściej jednak wysyłamy takie dokument przez Internet, szukając ogłoszeń dotyczących pracy. Jednak są takie osoby, które potrzebują szybko dostać pracę, ponieważ nie mają z czego żyć. Tacy zwykle sami fatygują się do firm, aby dokumenty zanieś c osobiście mając nadzieję, że rzeczywiście dotrą tam gdzie powinny. Zdobycie pracy to nie taka prosta sprawa. Wielu ludzi szuka jej wytrwale i nadal pozostaje na bezrobociu.

Wynajem a prawo

Dlatego też tak wiele osób wyjeżdża za granicę. Nie każdy jednak chce, więc zostają tutaj i próbują nadal poszukiwań. Jeszcze inni schodzą na przestępczą drogę. Spotykamy się bardzo często, że właściciel wyrzuca mieszkańców mieszkania z kamienicy. Jednak teraz już nie będzie on miał takiej możliwości. Według prawa może on za takie zachowanie zostać ukarany nawet więzieniem niedopuszczalne jest również zakręcanie gazu czy odcinanie prądu i wody. Nie każdemu się to jednak podoba. Trafiają się właściciele kamienic, którzy są okrutni i ciągle podnoszą czynsz lub wysiedlają mieszkańców. Jednak ustawa nie uwzględnia tych, którzy są właścicielami poszkodowanymi. Muszą oni bowiem płacić czynsz do spółdzielni i opłacać rachunki za osoby, które mieszkają bezprawnie. Niekiedy po opuszczeniu takiego mieszkania, zostaje tak potężny bałagan, że trzeba przeprowadzać remont. Tak więc jest to przepis, który zarówno pomaga jak i szkodzi.

Gdzie mieszkać?

A co z ludźmi , którzy naprawdę nie mają gdzie mieszkać? Zwykle zajmują oni lokale socjalne i komunalne. Jednak za nie też trzeba płacić, ponieważ korzysta się z wody, prądu czy gazu oraz innych rzeczy. Zwykle ludzie , którzy tam przebywają są bezrobotni i nie mają możliwości zapłacić za wynajem. Co więcej, mają oni mnóstwo długów. Dlatego też gminy starają się pomóc nie tylko sobie, ale także lokatorom, którzy niekiedy po prostu nie mają ochoty iść do pracy. Jak problem jest rozwiązywany? W niektórych gminach samorządy pomagają najemcom takich lokali jak komunalne i socjalne w odpracowaniu swoich długów. Od 2015 roku lista takich samorządów rośnie. Co więcej, takie programy są już wprowadzone w 32 gminach. W jaki sposób najemcy swoje długi odpracowują? Najczęściej są to prace porządkowe, biurowe czy remontowe. Stawka za godzinę wynosi zwykle od 7 zł do 12, 50 zł. Nie każdy jednak jest z programu zachwycony. Są gminy w których chętnych na takie przedsięwzięcia jest mało. Nie korzystają oni z pomocy jakie gmina im oferuje. Co więcej niektóre miasta ograniczyły możliwości do takiej pracy. Dotyczy to osób, które są w trudnej sytuacji finansowej, bezrobotnych czy tych, które jeszcze nie przekroczyły określonego progu zadłużenia.

Top