• 18 lipca 2024

Jeśli ktoś planuje kupno mieszkania na rynku wtórnym w Raciborzu to na pewno chce z góry wiedzieć, na jak wysokie wydatki powinien się w tym przypadku przygotować. Przymierzanie się do takiego zakupu bez większego pojęcia na temat ofert tego typu dostępnych w tym mieście jest rzecz jasna sporym błędem. Z tego też powodu zapraszamy do zapoznania się z poniższą analizą rynku wtórnego w tym właśnie mieście.

Została ona przygotowana specjalnie z myślą o każdym, kto tylko jest zainteresowany takim właśnie zakupem. Dane zebrane przez portal internetowy Morizon.pl pokazują, że za mieszkanie używane w Raciborzu trzeba zapłacić średnio 126 700 zł. Przeciętna stawka za metr kwadratowy takiej właśnie nieruchomości wynosi tutaj 2 210 zł. Oczywiście, jest to bardzo uśredniona cena, bowiem na rynku dostępne są zarówno znacznie droższe jak i dużo tańsze oferty, przeznaczone dla osób z zupełnie odmiennymi wymaganiami. W pierwszej kolejności zwróćmy zatem uwagę na dostępne w Raciborzu kawalerki. Ich ceny w najniższym pułapie wynoszą około 54 tysięcy złotych, podczas gdy za te najdroższe z nich zapłacimy nieco ponad 100 tysięcy złotych. Główną różnicą pomiędzy najdroższymi i najtańszymi propozycjami jest tutaj ich wielkość. Tańsze kawalerki mają zwykle metraż od 26 do 35 metrów kwadratowych, podczas gdy za nieco wyższą cenę kupimy już mieszkanie o wielkości ponad 40 metrów kwadratowych.

Rzecz jasna, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na cenę danej nieruchomości jest również jej lokalizacja. Do najtańszych miejsc w Raciborzu należą między innymi ulica Lotnicza, Kozielska oraz Wojska Polskiego. Istnieją jednak miejsca, w których trzeba spodziewać się już znacznie wyższych cen – do tego grona na pewno zalicza się ulica Długa. Za mieszkanie z dwoma pokojami i kuchnią zapłacimy minimum 69 tysięcy złotych. Niemniej jednak te droższe lokale których ceny sięgają już 170 tysięcy złotych mogą mieć metraż nawet 93 metrów kwadratowych, co zaspokoi nawet bardziej wymagających użytkowników. Jeśli jednak zamierzamy kupić tani lokal, to nie powinniśmy raczej spodziewać się metrażu większego niż 42 metry kwadratowe. Średnio takie tańsze mieszkania mają około 35 metrów kwadratowych. Do najtańszych lokalizacji w mieście należą ulica Pomnikowa oraz Waryńskiego.

​Z dobrymi ofertami cenowymi spotkamy się także przy ulicach Wojska Polskiego oraz Katowickiej; w tamtych miejscach ceny nie przekraczają raczej 90 tysięcy złotych. Na samym końcu wspomnijmy także o używanych M4. Jeśli szukamy trzypokojowego mieszkania, to musimy przygotować się na inwestycję rzędu około 140 tysięcy złotych; średnio płaci się tutaj ponad 2 tysiące złotych za metr kwadratowy. Stosunkowo niedrogą lokalizacją na coś takiego może być ulica Pomnikowa lub Ogrodowa. W przypadku większych mieszkań do zdecydowanie najdroższych lokalizacji zalicza się przede wszystkim ulica Chodkiewicza, gdzie za około 150 tysięcy złotych kupimy już nieruchomości o metrażu przekraczającym 90 metrów kwadratowych.

 

Top