• 23 maja 2024

Biznes związany z obrotem nieruchomościami jest bardzo prężnie rozwijającą się gałęzią usług, która w ostatnich latach święci swoje triumfy. Jak grzyby po deszczu otwierane są w większych miastach nowe agencje pośrednictwa nieruchomości, które oferują swoim klientom szeroki wybór działek, budynków oraz lokali i mieszkań.

Aby zacząć w tym biznesie, powinniśmy przyszykować się na spore wydatki. Pierwszym z nich będzie wynajęcie sporego biura, które posłuży nam do obsługi klientów oraz do nawiązywania kontaktów biznesowych. Ważny jest też wystrój naszego miejsca pracy. Powinien być nowoczesny i stwarzać wrażenie profesjonalnego. W przeciwnym razie będzie nam trudno zdobyć zaufanie klientów, szczególnie jeżeli jesteśmy nowi w tej branży.

Dzięki deregulacji, która miała miejsce w styczniu 2014 roku, działalność polegająca na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami nie wymaga już specjalistycznego wykształcenia. Wystarczy, że odbędziemy wieczorowy lub też weekendowy kurs przygotowujący nas do pracy w tym zakresie. Nie potrzebne nam będą także żadne pozwolenia czy też licencje. Oczywiście, jeżeli potrafimy przedstawić naszemu klientowi odpowiednie dodatkowe zaświadczenia przemawiające za naszym profesjonalizmem, to jest to dodatkowy, aczkolwiek niewymagany atut.

Prowadząc tego typu biznes, wymagane będzie od nas posiadanie ubezpieczenia OC zabezpieczającego nas i naszych klientów przed szkodami wyrządzonymi podczas zadań związanych z pośrednictwem i obrotem nieruchomościami. W zależności, jaką formę opodatkowania wybierzemy, taki rodzaj księgowości powinniśmy prowadzić. Od firmy zajmującej się obrotem nieruchomościami wymagane są takie same podatki i nakładane są takie same zasady rachunkowe jak na inne firmy. Jest to taka sama działalność gospodarcza jak każda inna. Co więcej, jeżeli będziemy zatrudniali pracowników, to ciąży na nas odpowiednie urządzenie naszego biura oraz przeprowadzenie szkolenia BHP z podstawowego zakresu. W tym wypadku także nie różnimy się od każdej innej firmy usługowej.

Top