• 18 lipca 2024

Decydując się na sprzedaż mieszkania lub domu warto rozważyć dwie opcje. Pierwszą z nich jest sprzedaż samodzielna poprzez tworzenie ogłoszeń w portalach internetowych, dodawanie informacji w gazetach oraz w serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Jest do dosyć pracochłonne zadanie, które wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz nakładów finansowych. W przypadku, jeżeli będziemy mieli wielu chętnych do oglądania naszej nieruchomości może dojść do sytuacji, w której będziemy musieli praktycznie całymi dniami oprowadzać oglądających i odpowiadać na ich pytania.

Drugą możliwością, jaką mamy jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura pośrednictwa nieruchomościami. Jest to oczywiście droższe rozwiązanie, gdyż za sprzedaną nieruchomość poprzez agenta nieruchomości będziemy musieli zapłać prowizję. Zwykle jest to maksymalnie 3% od wartości mieszkania czy domu. Zyskujemy jednak dużą swobodę i czas na własne sprawy. Zlecając usługę agentowi wszystkie sprawy związane z obsługą interesantów, ogłoszeniami oraz przygotowaniem domu do odwiedzin załatwia za nas pracownik biura nieruchomości. Co więcej, aby uatrakcyjnić nasze ogłoszenie, biura nieruchomości wynajmują fotografów, którzy przygotowują profesjonalne zdjęcia oferowanej nieruchomości. To jest bardzo duży atut każdego ogłoszenia, które ma przyciągnąć jak największą grupę klientów.

Warto także wspomnieć, że jeżeli sprzedaż naszej nieruchomości zlecimy agencji pośrednictwa, to wszystkie sprawy związane ze sprzedażą załatwiane będą za nas, a my wystarczy, że podpiszemy umowę kupna i wypłacimy agencji należną prowizję.

Obie wspomniane powyżej metody sprzedaży nieruchomości będą miały swoich zwolenników oraz przeciwników. Jednak to od nas i ilości naszego czasu i pieniędzy zależy to, którą z nich wybierzemy. Często wychodzi na to, że sprzedaż poprzez biuro nieruchomości wychodzi taniej niż samodzielne poświęcanie czasu i pieniędzy na znalezienie klientów na nasze mieszkanie lub dom.

Top